Pewnie każdy, kto choć raz słyszał o Negroni, usłyszy także o drinku Boulevardier (często nazywanym Boulevardier Negroni albo też Whiskey Negroni). Czy miłośnik klasycznego negroni z Włoch ma szansę zauroczyć się amerykańskim odpowiednikiem? Co odróżnia, a co upodabnia te Boulevardier a Negroni do siebie?
Boulevardier to klasyczny koktajl na bazie whiskey (bourbona), Campari i słodkiego wermutu. Dzięki swojej niesamowitej „pijalności” szybko stał się bardzo popularnym drinkiem. Koktajl ten został wymyślony w latach 20. XX wieku w Paryżu. Skąd zatem amerykańska whiskey w składzie?
Francuski sen Amerykanina
Mówi się, że sukces ma wielu ojców, a porażka jest sierotą. I dokładnie tak jest z koktajlem Boulevardiem, bo za tym drinkiem stoją tak naprawdę 3 osoby.
Twórcą Boulevardier jest Harry McElhone – Amerykanin, który w czasie prohibicji wyjechał do Francji i założył w Paryżu The New York Bar. Barmański talent McElhone’a szybko zaczął przyciągać tłumy gości, w tym między innymi Arthura Moss’a – jednego z właścicieli-redaktorów czasopisma Boulevardier. Nazwa ta oznacza kogoś, kto przemierza paryskie bulwary w poszukiwaniu rozrywki (w tym alkoholu).
McElhone poprosił Moss’a, by ten pomógł mu zredagować książkę pt. Barflies and Cocktails.
W sekcji poświęconej ćmom barowym (barflies) Moss napisał:
„Now is the time for all good Barflies to come to the aid of the party, since Erskinne Gwynne crashed in with his Boulevardier Cocktail; 1/3 Campari, 1/3 Italian vermouth, 1/3 Bourbon whisky.„
Wspomniany Erskine Gwynne także należał do wydawców Boulevardier.
Komu więc przypisać zasługi? Barmanowi Harry’em McElhone, który stworzył ten koktajl? Arthurowi Moss, który połączył go z nazwą swojego czasopisma i rozpropagował? Czy Erskine’owi Gwynne, który zwykł pijać ten koktajl (być może to on był pomysłodawcą przepisu)?
Przepis na drink Boulevardier
Boulevardie a Negroni – jaka różnica, a jakie podobieństwa
Boulevardier uważa się za „amerykańską odmianę” Negroni. Różnica polega na tym, że w Negroni używamy oczywiście ginu zamiast whiskey. Oba koktajle mają intensywny smak i kolor, a także gorzko-słodki balans. Przy czym kolor włoskiego klasyku jest nieco bardziej przejrzysty bez wyraźnej domieszki ciemno-złotej whisky. Oba to wyjątkowo doskonałe jako aperitify.
Boulevardier – przepis
Aby przygotować klasyczną wersję Boulevardier, potrzebujesz następujących składników:
- 30 ml whisky (najlepiej bourbonu lub żytniej whiskey)
- 30 ml Campari
- 30 ml słodkiego czerwonego wermutu
- duże kości lodu
- skórka pomarańczy do dekoracji
Wypełnij szklankę (najlepiej Old Fashioned) dużymi kostkami lodu i odstaw na bok. Boulevardier, podobnie jak Negroni, lubi zimno i musi być podawany jako mocno schłodzony. Niektórzy mieszają whiskey/bourbon, Campari i wermut w shakerze z lodem przez około 15 sekund, ale są też tacy barmani, którzy wolą nalewać składniki bezpośrednio do szklanki. Jeśli użyłeś shakera, przelej koktajl do schłodzonej szklanki przez sitko barmańskie i na koniec ozdób skórką pomarańczową.
I gotowe, jeden z najbardziej klasycznych koktajli, prawdziwa legenda. Tak samo jak Negroni 🙂
Autor tego tekstu jest też postacią stojącą za, w mojej opinii, super ciekawy i bardzo merytoryczny blog o whiskey, a lekki tuning optymalizacyjny i główny powód dlaczego możesz ten tekst przeczytać znajdziesz tutaj.