Ile kosztuje Negroni?

Chcesz spróbować jednego z najbardziej docenianych drinków jakim jest Negroni? Masz ochotę zabawić się w barmana w domu, tylko martwi Cię cena Negroni? no bo ile może kosztować taki popularny drink z ponad 100-letnią tradycją? Pewnie krocie! A może wcale nie koniecznie …

Co prawda nie jest to Vesper Martini Jamesa Bonda ani Cosmopolitan Carrie Bradshaw, ale do diabła, kto nie słyszał o Negroni. Czerwony drink na dużej kości lodu, z pływającą skórką pomarańczy – pewnie widziałeś go niejeden raz, ale czy próbowałeś?

Co Cię powstrzymuje? Hmm, może tradycyjne podejście: “Piję tylko czysty alkohol, a nie jakieś mieszanki”. No cóż, miksologia jest tak stara, jak produkcja alkoholu, więc warto się otworzyć na nowe doznania.

A może, o ile jesteś facetem, przeraża Cię popijanie czerwonego koktajlu, bo macho nie piją takich rzeczy. I znowu błąd, Negroni to męski drink, zdecydowanie.

Cena za Negroni? Nie wiesz, co ile kosztuje i przez to wciąż się wahasz? W sumie światowej sławy drink musi składać się z drogich składników. Cholera jasna, pewnie Negroni zrujnuje mi kieszeń. I znowu pudło. 

(Nie)drogi drink

Choć Negroni jest drogie mojemu sercu, to wcale nie jest wielce kosztownym drinkiem. Ba, powiem więcej, to jedna z tańszych opcji w świecie miksologii, przy czym tańsza nie oznacza gorsza. Wręcz przeciwnie.

Za niecałe (zaraz się dowiesz ile) można cieszyć się prawdziwą klasyką koktajli. Wystarczy tylko ciut-ciut wysiłku. Ale po kolei, przekonajmy się, ile kosztuje drink Negroni.

Gin to baza klasycznej wersji Negroni, bo żadnych twistów ani wariacji w tym wypadku nie rozpatrujemy. Tak więc i gin będzie w najbardziej tradycyjnej formie. Nie może być zatem nic innego jak dry gin, najlepiej London Dry Gin.

Dla tych, którzy może dopiero wchodzą w barmańsko-koktajlowy świat wyjaśniam, że London Dry to nie żadna marka, a rodzaj, styl ginu. To gin przez duże DŻ 😉 Kilkukrotna destylacja powoduje, że otrzymywany alkohol jest krystalicznie czysty i esencjonalny.

Ile kosztuje London Dry Gin dobrej klasy? To wydatek zaczynający się mniej więcej od 60 złotych, czyli nie ma jakiegoś dramatu. Za 100-120 złotych można kupić już naprawdę markowy dry gin.

Następny w kolejce do szklanki jest wermut (albo jak ktoś woli – vermuoth). Jeśli masz 40 lat i więcej, to myśląc o wermucie może Ci przyjść do głowy Ciociosan. Ech, niejedno pokolenie Polaków wychowało się na tym bułgarskim wermucie.

Ja jednak sugeruję “bardziej wermutowy” wermut, czyli wino wzmacniane i aromatyzowane różnorakimi składnikami botanicznymi (tzw. botanicalia) takimi jak zioła, przyprawy czy owoce. Pamiętajcie, że do Negroni używamy słodkiego czerwonego wermutu rosso.

Podobnie jak gin, wermut też może kosztować sporo powyżej 100 zł, ale bez obaw – niezłe rosso można dostać nawet za ok. 50-60 złotych.

No i ostatni składnik układanki, czyli bitter. I tu uwaga! Pod hasłem bitter na rynku znajdziecie całą masę produktów, ale do Negroni bierzemy Campari, czyli słodko-gorzki likier pomarańczowy prosto ze słonecznej Italii. To też nie jest nie wiadomo jaki wydatek – jeśli dobrze poszukacie, to kupicie go za mniej więcej 70 złotych.

To ile za ten koktajl

Mamy więc gin, wermut i Campari – każdy z nich kosztuje circa 70 złotych. Myślę, że można więc przyjąć, że za zestaw butelek trzeba zapłacić ok. 210-220 złotych.

O matko!!!! Ale drożyzna!!!

Hmm, czy na pewno? Do przygotowania whisky sour dobrej klasy bourbon może kosztować ok. 150-200 złotych. Tequilla do Margarity też nie będzie dużo tańsza. A jeśli pijesz Pina Colada, to pewnie wiesz, że zacny biały rum kosztuje sporo powyżej 100 zł.

No i najważniejsze. Przecież te 3 butelki wystarczą na 17-23 drinki (w zależności od tego, czy przyjmiemy proporcję 30 ml czy 40 ml). No i co, drogo? Matematyka nie kłamie!

W takim razie biegniemy teraz wszyscy do sklepu na zakupy. Pamiętajcie kupić jeszcze pomarańczę i przygotować kostki lodu. Żaden inny drink nie smakuje tak jak Negroni i żaden nie ma tak doskonałej relacji ceny do jakości.

Dla nieco bardziej wygodnych lub zwyczajnie chcących spróbować pysznego Negroni spod dobrej ręki arcy ciekawą opcją jest zakup butelki gotowego drinku. Takie cuda znajdziesz w przyjemnym wydaniu i przyzwoitej jakości w dobrych marketach. Cena: 100-140 zł. Oczywiście, że warto.

Blisko
Your custom text © Copyright 2020. All rights reserved.
Blisko