Jak smakuje Negroni?

Jakiego smaku można oczekiwać po koktajlu w kolorze czerwonym, z subtelną, ale wyczuwalną nutą pomarańczy? Słodki ulep? Cytrusowa świeżość? Nie jest łatwo opisać słowami smak negroni. Mam nadzieję, że poniższa próba uchwycenia zmysłowej uczty dla podniebienia jaką są smak i aromat przypadnie ci do gustu.

Negroni z pewnością należy do grona najbardziej rozpoznawalnych koktajli na świecie. Chyba każdy słyszał o tym drinku, podobnie jak o Cuba Libre, Krwawej Mary, nie wspominając już o Margarita czy Mojito. 

Jednak “słyszeć” to nie to samo, co “spróbować”. A gdy już padnie decyzja “pijemy Negroni”, to czego się po nim spodziewać? Jakich nut aromatycznych i smakowych doświadczysz podniebieniem?

Urokiem wszystkich mieszanek jest element zaskoczenia, niespodzianka, która pojawia się po spróbowaniu, ponieważ często jeden niewinny dodatek wystarczy, żeby całkowicie odmienić oblicze koktajlu.

Weźmy dla przykładu piwo – klasyczny, goryczkowy pils będzie smakować kompletnie inaczej, gdy dodamy do niego cząstkę limonki i liść mięty. I choć kojarzy się to z Mojito, to jednak będzie smakować zupełnie inaczej i zaskakująco.

A tequilla? Shot tego alkoholu, bez soli i cytryny jest po prostu ostry i alkoholowy i aż trudno uwierzyć, że szczypta soli potrafi tak zmienić smak.

Przykładów ze świata miksologii można by podawać w nieskończoność. 

Zatem co wpływa na smak Negroni, co jest w tym koktajlu zaskakującego? A może nic takiego nie ma, a jest to nudny i banalny “drink z palemką”?

Wojna smaków czy perfekcyjna harmonia aromatu?

Klasyczny przepis na Negroni to po prostu gin, wermut i bitter plus dodatki – pomarańcza i lód. Można by pomyśleć: “Kurde, nie ma w tym żadnej finezji”. W sumie racja; wariacji z ginem jest tyle, że można by takich drinków próbować długie tygodnie.

W takim razie co jest tak “innego” w Negroni, że zyskał światową sławę i popularność?

Skoro wiemy już, że bazą są gin, wermut i bitter to znak, że Negroni jest aromatycznie ziołowe. Ciekawe, czy Ty też w tym momencie pomyślałeś o Becherovce lub o Jägermeister? To tradycyjne ziołówki, które mają swoich wielkich fanów, jednak picie ich w dużej ilości może być naprawdę trudne. W takim razie, jak to możliwe, że ziołowe Negroni można sobie wolniutko popijać w leniwe popołudnie? Czy w tym wypadku ziołowy charakter nie jest męczący?

Kluczem do sukcesu jest złożony charakter drinka.

Negroni to z jednej strony spokojny balans między smakami, ale z drugiej – nieustanna walka. Gdy już się wydaje, że koktajl się uspokoił, nagle któryś ze składników daje o sobie znać, by po chwili znów przygasnąć. To niesamowite, jak poszczególne składniki mogą na siebie wpływać i się wzmacniać lub kontrować.

Wygląda więc na to, że drink ten to zarówno walka jak i harmonia. Niezależnie od wariacji negroni to coś zarówno dla wojownika / wojowniczki jak i romantyka / romantyczki. Wyjątkowe, niebanalne i smacznie pyszne.

Jak smakuje Negroni? 

Gdy weźmiesz do ręki zmrożoną szklankę i zrobisz pierwszy łyk, to od razu wyczujesz… Ha, ha, no właśnie co?! Jedni czują słodycz pomarańczy, inne osoby na dzień dobry wita gorzkawy bitter, a część osób, z którymi było to “konsultowane w ramach testów organoleptycznych” mówiła o słodkiej cierpkości.

Gdzie leży prawda? Który smak dominuje w Negroni? W tym właśnie tkwi urok tego drinka – jest złożony i nieobliczalny, intensywny i wysublimowany, pełen sprzeczności i wzajemnego uzupełniania się smaków. 

Smak Negroni to z jednej strony ziołowe oblicze ginu, z drugiej – słodycz wermutu, a z trzeciej – gorzki posmak Campari, czyli bittera, który tradycyjnie używany jest do miksowania Negroni. Aha, nie można zapomnieć o pomarańczy!

Gdy do Negroni wrzucimy wyłącznie zest, wówczas cytrusowe wrażenie jest przyjemnie delikatne. Jednak niektórzy wolą, aby w szklance pływało ćwierć plasterka, a nawet połowa – wówczas koktajl staje się bardziej cytrusowy i do smaków słodkiego i gorzkiego dochodzi jeszcze kwaśny.

Skoro człowiek zna pięć smaków, a na Negroni składają się trzy z nich, to czy można wyobrazić sobie bardziej złożony drink? To właśnie siła tego klasyka. I tak naprawdę jest trudno powiedzieć, jak smakuje Negroni. To zależy od tego, na który smak jesteś bardziej wyczulony, który bardziej lubisz, który tego konkretnego dnia, gdy popijasz swojego drinka, stanie się smakiem przewodnim.

Blisko
Twój własny tekst © Copyright2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Blisko