Negroni Week – święto aperitif, stylu życia i dobroczynności

W kalendarzu mamy m.in. Dzień Pizzy, World Whisky Day czy Dzień Zupki Chińskiej. Wobec tego, jakie zasługi musi mieć Negroni, że święto tego drinka trwa cały tydzień. Tradycja świetowania i popularyzacji tego klasycznego drinka o ponad 100-letniej tradycji sięga roku 2016. Przeczytaj o co chodzi i jaka idea stoi za Negroni Week, kiedy to dotoczne wydarzenie ma miejsce a na koniec oznacz kalendarz, żeby nic ci nie umknęło.

Kiedy Hrabia Camillo Negroni zażyczył sobie nieco odmiany w jego ulubionym koktajlu Americano, pewnie nie przypuszczał, że sto lat później, nowy drink będzie tak bardzo popularny, że doczeka się własnego święta. 

Czy historia z włoskim hrabią jest prawdziwa? Jedni mówią, że tak, inni, że to marketingowa fikcja. Prawdą jest niewątpliwe to, że od dziesiątek lat Negroni uznawane jest za klasykę drinku serwowanego jako aperitif.

Negroni Week – co to za święto?

Dla Włochów aperitif to rzecz święta jak espresso i cappuccino albo spaghetti i pizza. To nieodłączny element włoskiej kultury i włoskiego stylu życia. Bo mieszkańcy słonecznej Italii wprost uwielbiają niespieszne życie. 

La Dolce Vita to smakowanie i celebrowanie dnia spędzanego w gronie rodziny i przyjaciół, to zostawianie trosk dnia codziennego za drzwiami domu, to poszukiwania wyważonego balansu między pracą a życiem rodzinnym, to wspólny posiłek, rozmowy, po prostu bycie razem z najbliższymi.

Emanacją takiego stylu życia jest aperifitif, czyli drink, koktajl podawany przed posiłkiem. A co jest królem i królową aperitif? Oczywiście Negroni.

To właśnie promocja nieco swobodniejszego, pełnego smaku i wolniejszego stylu życia oraz cele dobroczynne są najważniejszymi ideami stojącymi za świętem Negroni Week. O tym przeczytasz więcej w dalszej części artykułu.

Negroni Week to nie święto hedonistów. Tydzień z Negroni to bardziej święto budowania relacji, promocji innego niż do tego przywykliśmy na co dzień stylu życia połączone z ideą pomagania potrzebującym. Świętowanie trwa aż tydzień by uświadomić nam i przypomnieć, że czas i relacje z ludźmi to nieustająco najcenniejsze wartości w życiu każdego z nas.

Pod słońcem Toskanii

Gdzie najlepiej wieść la dolce vita, jeśli nie w cudownej Toskanii. To właśnie w stolicy regionu, we Florencji, miał narodzić się ten wyjątkowy drink, który dzisiaj można zamówić pewnie w każdym barze na świecie. Ba, jego prostota wykonania sprawia, że jest chętnie przyrządzany w domowym zaciszu. Być może to właśnie łatwość przygotowania, w połączeniu z unikatowym smakiem, stoją za popularnością Negroni. 

Aby celebrować Negroni Week nie trzeba wyjeżdżać do Florencji, Livorno czy Pizy – choć z drugiej strony, świętowanie w takich miejscach to prawie mistyczne doznanie. Szczerze zachęcam do odwiedzenia Toskanii i spróbowania choć przez kilka dni włoskiego la dolce vita ze szklanką Negroni w ręku.

Kiedy odbywa się Negroni Week?

Negroni Week obchodzone jest już od kilku lat, a pierwsze święto miało miejsce w czerwcu 2016 roku. Obecnie tydzień z Negroni przypada na wrzesień.

Na 2022 rok datę zapisz od razu!

Negroni Week 2022 odbywać się będzie od 12 – 18 września 2022 roku.

Celem projektu jest podkreślenie znaczenia Negroni w kulturze oraz spopularyzowanie
i samego koktajlu, i stylu życia, który z nim się wiąże. Jak wziąć udział w tym wydarzeniu? To dziecinnie proste, ponieważ tydzień z Negroni odbywa się wszędzie tam, gdzie bar czy restauracja zechce przystąpić do tej inicjatywy, która ma charakter sieciowy i trwa w najlepsze na całym świecie.

Światowy Tydzień Negroni - Negroni Week - 12 do 14 wrzesień 2022

W tym roku odbędzie się 7 edycja tego wyjątkowego wydarzenia. Inicjatywa rozwija się z roku na rok, a i coraz więcej lokali przystępuje do niej chcąc przyciągnąć nowych klientów urozmajcając swoją ofertę i wyróżniając się na tle konkurencji.

Jednak Negroni Week to nie tylko la dolce vita, to nie tylko włoski aperitif, to nie tylko gin, wermut i bitter. To przede wszystkim pomoc, ponieważ podstawową zasadą uczestnictwa są darowizny pieniężne na rzecz przeróżnych organizacji charytatywnych i non-profit.

Dobroczynność i zbiórki na cele społeczne podczas Negroni Week

Podobnie jak Negroni, tak życie dookoła nas ma swój słodko-gorzki wymiar. Gdy jedni cieszą się beztroskim i słodkim życiem, inni mierzą się każdego dnia z przeróżnymi przeciwnościami losu. Dzięki ogólnoświatowej akcji charytatywnej związanej z Negroni Week, choć części z tych osób można pomóc.

Dobroczynność ma wiele oblicz. To właśnie dlatego zbiórki pieniędzy podczas Negroni Week zasilają również fundusze programów badawczych nad nowymi lekami i metodami leczenia np. chorób cywilizacyjnych. Pieniądze trafiają także do organizacji non-profit i aktywistów związanych z promocją:

Zatem jeśli jesteś miłośnikiem Negroni albo chcesz dopiero poznać ten koktajl i wszystko, co z nim związane, szykuj się na wrzesień. Negroni Week to Nasze święto!

Blisko
Your custom text © Copyright 2020. All rights reserved.
Blisko