Na programie telewizyjnym “Zrób to sam” wychowały się pokolenia majsterkowiczów i pewnie niejeden przyszły inżynier. Może z tym artykułem będzie podobnie. Może dzięki niemu ktoś z Was odkryje w sobie nagle barmańskie talenty poznając przyrządy barmańskie dzięki, którym zrobisz wyjątkowe Negroni w domu lub na imprezie u znajomych.
Witamy w programie “Domowy warsztat barmański”.
Dziś serwujemy nie byle jaki odcinek – pokażemy jak w swoich czterech kątach przygotować najlepsze drinki i koktajle. Kto nie marzy o tym, aby spróbować swoich sił w miksowaniu alkoholi, dodawaniu owoców i strojeniu szklanek czy kieliszków? Jednak wcześniej trzeba przygotować swój domowy warsztat barmański.
Oprócz zestawu przeróżnych alkoholi, które przydadzą się w miksologii, każdy szanujący się barman (amator i profesjonalista) musi posiadać arsenał niezbędnych przyrządów barmańskich.
“Domowa pracownia barmańska” podpowie Wam, drodzy adepci sztuki barmańskiej, w co się zaopatrzyć. Do prezentacji posłuży nam jeden z najbardziej znanych drinków – Negroni. Zestaw barmański do przygotowania tego koktajlu jest obowiązkowym minimum, które przyda się też do zrobienia wielu innych mixów.
Przyrządy barmańskie, które potrzebujesz
Aby przygotować Negroni (i wiele innych koktajli) potrzebna jest miarka – jigger. Oczywiście, można mieszać składniki “na oko”, ale żaden szanujący się barman tak nie robi. Miarka to absolutne must have!
Jiggery są w różnych rozmiarach – 30 ml, 40 ml itd. albo podwójne – np. 20ml/40ml.
Żeby prawidłowo odmierzyć proporcje drinka, miarka barmańska jest niezbędna, a bez niej Negroni może być albo zbyt ginowe, albo zbyt wermutowe, albo zbyt bitterowe.
Krok drugi. Składniki koktajlu trzeba do czegoś przelać. Zapomnijcie o misce, przecież nie robimy sałatki jarzynowej (może przyjdzie na to czas w innym odcinku “Domowej pracowni”). Wazon mamy czy żony też nie wchodzi w grę – nie chcemy przecież, żeby drink pachniał nam tulipanami sprzed tygodnia. Rozwiązaniem jest szklanica barmańska.
Składniki Negroni wlewamy po kolei do wysokiej, szerokiej szklanki o pojemności zwykle 750 ml. Pamiętajcie, że do Negroni nie używamy shakera! Do innych koktajli może się Wam przydać, to fakt, warto mieć go w szafce, ale robiąc Negroni zapomnijcie o nim.
Skoro już składniki Negroni wlaliśmy do szklanicy, to trzeba je teraz…? Wypić? Nieeee, jeszcze nie pora! Najpierw je trzeba porządnie zamieszać. A skoro szklanica barmańska jest wielkości porządnego weka, to i łyżka barmańska musi być pokaźna.
To kolejna rzecz, którą “Domowa pracownia” rekomenduje i poleca. Bez długiej łyżki do mieszania żaden zestaw barmański nie może istnieć.
Ostatnią rzeczą, której używamy przed nalaniem Negroni do zmrożonych wcześniej szklanek, jest strainer. Brzmi tajemniczo?
To barmańskie sitko, którego używa się, aby do w koktajlu nie pływały żadne niepożądane rzeczy. Ze szklanicy, przez sitko, do szklanki – drink gotowy!
Wiecie już, że do przygotowania Negroni potrzebne będę: miarka (jigger), szklanica barmańska, mieszadełko (łyżka barmańska) oraz strainer.
“Domowa pracownia barmańska” podpowie Wam, co jeszcze przyda się w barmańskim zestawie. Zostańcie z nami!
Akcesoria barmańskie do zrobienia Negroni w domu
Wszystko akcesoria znajdujące się na poniższej liście zostało już omówione w akapicie powyżej. Wylistowanie ma za zadanie ułatwić wyszukanie informacji po które tutaj przyszedłeś / przyszłaś.
Do zrobienia doskonałego Negroni w domu niezastąpione okażą się tak akcesoria barmańskie jak:
- miarka / jigger: 30 lub 40 ml lub podwójny 20/40 ml
- szklanica barmańska o pojemności ok. 750 ml
- łyżka barmańska
- strainer czyli barmańskie sitko
- szklanki lub ewentualnie specjalne kieliszki do Negroni
I to w zasadzie cały niezbędnik przyborów miłośników tego drinka – tak profesjonalistów jak i amatorów.
Możesz oczywiście wejść poziom wyżej i dokupić do tego zestawu barmańskiego kilka innych akcesoriów. Jakich? Czytaj dalej.
Co jeszcze warto mieć w barmańskiej szufladzie
Jeśli zapraszasz na popołudniowe Negroni przyjaciół i rodzinę, to będzie miło, jeśli użyjesz szczypców do lodu. Będzie i elegancko, i higienicznie. Przyda się także mały nożyk – w Negroni obowiązkowym składnikiem jest pomarańczowy zest, czyli skórka owocowa, choć można go zastąpić także ćwiartką czy połówką plasterka.
Ostatnia rzecz, którą można wykorzystać, to formy do lodu. Negroni lubi określony rodzaj lodu, ale także różne inne drinki i koktajle serwuje się na określonych kościach. Dlatego silikonowe czy plastikowe formy (kule, sześciany czy inne fikuśne kształty) przydadzą się każdemu adeptowi sztuki barmańskiej.
To tyle w dzisiejszym odcinku “Domowej pracowni barmańskiej”. Pamiętajcie, że same zakupy nie zrobią z Was specjalistów, trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Miksujcie, testujcie i pijcie z głową. Negroni do szklanki i na zdrowie!